HC Spartak Žebrák z.s.

Historie - Spartak Žebrák

Heslem „hokej to je hra“ se řídí královské město Žebrák již od roku 1930. V této době se zde hrál hokej, jak se říká 'na divoko'. Vše se točilo kolem chlapců, kteří se scházeli kolem chaty umístěné na voru žebráckého rybníka. Obouvaly se brusle, tak zvané kolombusky, praotci dnešních kanadských nožů. Hrálo se v kalhotách a svetru, zkrátka co kdo měl. Vzpomeňme tehdejších průkopníků ledního hokeje v Žebráku, kterými mimo jiné byli: Karel Trnka st., Emil a Jindřich Kuncové, Leoš Grund, František Grédl, Ota Karas, Jan Huml, Ota Lorenc a další. Bohužel z těchto hokejových nadšenců již nikdo nežije, ale jedna tradice zůstala a tou je rod Trnků.

V roce 1954 se získal prostřednictvím Národního výboru od pana Nejedlého pozemek za fotbalovou brankou směrem k Točníku, kde se začalo budovat nové hokejové kluziště. Za pomoci hráčů a příznivců se zde odpracovalo mnoho brigádnických hodin. Také pomohl TOS zapůjčením bagru. Závod TOS zhotovil a postavil osvětlení, ve kterém bylo zapojeno 18 lamp. Dlouho očekávaný led museli pomoci vyrobit hasiči z Točníku, protože místní žebráčtí hasiči, oddlílu odmítli pomoct. První zápas se odehrál na kluzišti v roce 1956 proti Sokolu Cerhovice. Při modernizaci kluziště v roce 1959 se uskutečnila krasobruslařská exhibice, které zúčastnili českoslovenští krasobruslaři vracející se z mistrovství Evropy ve Švýcarsku. Karol Divín, sourozenci Eva a Pavel Romanovi, Suchánková s Doležalem. Návštěva tehdy byla 1800 diváků.

21. listopadu 1981 byl v Hořovicích otevřen zimní stadion s umělým chlazením ledové plochy. Vybudování tohoto stadionu uvítaly všechny hokejové oddíly v okolí, protože již nemusely spoléhat jen na vhodné počasí při výrobě vlastního přírodního ledu. V roce 1989 se naposledy bruslilo a po převodu kluziště pod hlavní výbor TJ Spartak Žebrák z něho udělal bývalý předseda oddílu kopané Zdeněk Filip veřejnou skládku. I přes tyto potíže, žije žebrácký oddíl stále dál. V současnosti hraje jak mládežnický ale i dospělý hokej na hodně dobré úrovní. Oddíl hostuje na Hořovickém zimním stadionu, kde proběhla letos kompletní rekonstrukce stadionu. Ale i zde v Žebráku se možná blýská i na lepší časy. Kdesi v kuolárech se povídá něco o výstavbě nového stadionu. Můžeme pevně doufat ve výstavbu nového stadionu. Myslíme si, že místnímu regionu by to náramně pomohlo.Žebrák 6.kolo
17.10.2020
18:00 hod
Mělník

Těšíme se na další zápasy.

Těšíme se na další zápasy.

Těšíme se na další zápasy.

Těšíme se na další zápasy.

Těšíme se na další zápasy.

Těšíme se na další zápasy.

Těšíme se na další zápasy.

Těšíme se na další zápasy.

Těšíme se na další zápasy.

Těšíme se na další zápasy.